Šegrtski zapisi

nedjelja, 22.11.2020.

Akademik slavonske ravni



Josip Hamm: Od ravnice do tri akademije

Zapisi jednog vremena: 23.11.1986.

Godine 1986. umro je Josip Hamm, slavist. Dijete slavonske ravnice koji se školovao u slavonskoj prijestolnici – Osijeku, prijestolnici svih Hrvata – Zagrebu. Kao nastavnik radio je u Zagrebu, Pirštini i Karlovcu. Nakon doktoriranja s temom o M.P. Katančiću radio je i kao lektor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Postupno je napredovao u akademskim krugovima do položaja redovitog profesora slavenske filologije. Godine 1976. postao je profesor emeritus.

Također je bio član Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), ali i Austrijske akademije znanosti i Makedonske akademije nauka i umjetnosti. Proučavao je hrvatski, gradišćanskohrvatski jezik, poljski i staroslavenski jezik…

Djela: Štokavština Donje Podravine; Pregled gramatike poljskog jezika…

Foto: Josip Hamm, Hrvatska enciklopedija

Oznake: ZJV, Hamm, znanstvenik

22.11.2020. u 11:50 • 3 KomentaraPrint#

petak, 20.11.2020.

Rođen F. Kuhač: Promicatelj narodne kulture i folklora



Rođen Franjo Kuhač: Promicatelj narodne kulture i folklora

Zapisi jednog vremena: 20.11.1834.

Godine 1834. rođen je svestrani intelektualac koji je svoje prve korake napravio u Gradu na DraviOsijeku: Franjo Ksaver Kuhač. Tijekom više od sedam desetljeća života ostavio je neizbrisiv trag u historiografiji, folkloristici, muzikologiji… Prve je godine školovanja proveo diljem slavonske Podravine – Osijek i Šokac (Donji) Miholjac, a od sredine 19. stoljeća i u Pečuhu, Pešti, Beču

Dok je putovao diljem Habsburške Monarhije skupljao je narodne pjesme. Osim što je bio učitelj glasovira u Hrvatskom glazbenom zavodu pisao je za tadašnje osječke i zagrebačke novine, objavljivao knjige o narodnim napjevima. Možemo istaknuti djelo Južno-slovjenske narodne popievke. Također je u suradnji s barunskom obitelji Hilleprand von Prandau napisao prvu knjigu o navedenoj obitelji i dijelu slavonske Podravine.

Djela: Vatroslav Lisinski i njegovo doba; Osobine narodne glasbe, naročito hrvatske; Hrvatsko glazbeno nazivlje

Zapisi jednog vremena - Rođen Franjo Kuhač: Promicatelj narodne kulture i folklora, serijal Šegrtskih zapisa o istaknutim pojedincima i događajima iz Slavonije, Srijema i Baranje

Foto: Franjo Kuhač, Izvor – Hrvatska enciklopedija

Oznake: ZJV, Kuhač, folklor

20.11.2020. u 10:21 • 3 KomentaraPrint#

četvrtak, 19.11.2020.

Biskup Ć. Kos: Duhovnik pa žrtva terora i dugogodišnji biskup



Biskup Ćiril Kos: Duhovnik pa žrtva terora i dugogodišnji biskup

Zapisi jednog vremena: 19.11.1919.

Godine 1919. rođen je Ćiril Kos u Hrvatskom zagorju. Tijekom 1920-ih godina preselio se s obitelji u Harkanovce. Osim školovanja u spomenutom slavonskom selu proveo je dane u školskoj klupi i u Osijeku i Đakovu. Nakon što je zaređen za svećenika 1940-ih djelovao je kao svećenik u Srijemskoj Mitrovici, Trnjanima. Također je djelovao kao duhovnik, biskupski tajnik, urednik Vjesnika biskupije

Krajem se 1950-ih godina nastavio teror nove komunističke vlasti prema svećenstvu Katoličke crkve pa je u jednom od poznatih procesa bio uključen i Ćiril Kos. Uhićen je i osuđen na sedam godina zatvora, ali je izašao 1962. godine.

„Točno šest mjeseci nakon smrti biskupa Stjepana Bäuerleina, tj. u subotu, 9. veljače 1974. godine, u podne, objavila su zvona đakovačke katedrale-bazilike u Đakovu i cijeloj biskupiji radosnu vijest: “Habemus episcopum”! Kancelar, mons. Rudolf Šverer, priopćio je tu vijest svećenicima sabranim u prostorijama svećeničkog kluba, a Josip Sokol, veliki prepozit Stolnoga kaptola održao je prvo pozdravno slovo. Izbor Ćirila Kosa za đakovačkog i srijemskog biskupa bio je izraz plebiscitarne želje svećenika da upravo on preuzme biskupsku službu u našoj obudovjeloj biskupiji. Da je to bila želja i pobožnog puka, koji je većinom poznavao novog biskupa, potvrđuje veliko mnoštvo koje se sabralo na svečanost biskupskog ređenja 17. ožujka.“ (M. Srakić, Mons. Ćiril Kos, biskup - život i djelo, Diacovensia: teološki prilozi, Vol. 11 No. 1, 2003.)

Foto: Ćiril Kos, Izvor - HKM

Oznake: ZJV, kos, biskup

19.11.2020. u 11:25 • 1 KomentaraPrint#

utorak, 17.11.2020.

Grad heroj – VUKOVAR


Foto: Vukovar 18.11.2019.

Grad heroj – VUKOVAR (stoljećima građen u tri mjeseca do neprepoznatljivosti)

Zapisi jednog vremena: 18.11.1991.

Nakon višemjesečne bitke za Vukovar (od ljeta 1991. godine) došlo je do okupacije Grada heroja – Vukovara 18. studenog 1991. godine. Dok su grad branili ljudi iz Vukovara i okolice, ostalih dijelova Slavonije, Srijema, kao i Republike Hrvatske i inozemstva napadalo je na desetke tisuća pobunjenih Srba iz istočne Slavonije, Srijema, kao i vojnici/pripadnici paravojnih postrojbi iz Republike Srbije i nekadašnje Autonomne pokrajine Vojvodine, kao i pripadnici tzv. Jugoslavenske narodne armije.

Grad koji oplakuju rijeke Dunav i Vuka, Grad koji doslovno spaja stoljetne pokrajine nekadašnjeg Trojednog Kraljevstva Hrvatske, Slavonije i DalmacijeSrijem i Slavoniju napadači su u manje od tri mjeseca doveli do neprepoznatljivosti. Doveli su do neprepoznatljivosti Grad koji se više od tri stoljeća gradio, koji je od srednjega vijeka postupno stvarao identitet srednjoeuropskog grada u sklopu srednjoeuropskog kulturnog kruga.

Sljedećih će dana uslijediti okupiranje ostalih dijelova Vukovara i nekadašnje općine Vukovar. Također će se nastaviti kao i u drugim dijelovima Republike Hrvatske ubojstva i zločini nad hrvatskim i drugim stanovništvom diljem istočne Slavonije i zapadnog Srijema (najpoznatija je Ovčara) od strane navedenih napadača i agresora.

Oznake: ZJV, Vukovar, 1991

17.11.2020. u 20:45 • 4 KomentaraPrint#

subota, 14.11.2020.

Josip Buturac: povjesničar, arhivar, svećenik…


Foto: Josip Buturac, Hrvatska enciklopedija

Rođen Josip Buturac: povjesničar, arhivar, svećenik…

Zapisi jednog vremena: 14.11.1905.

Godine 1905. rođen je u Grabarju kod Požege Josip Buturac. Proučavao je crkvenu povijest hrvatskih povijesnih prostora. Tijekom 1920-ih i 1930-ih godina školovao se i na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, na Gregoriani u Rimu i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Radio je u Nadbiskupijskoj kancelariji, arhivu u Zagrebu, Državnom arhivu u Zagrebu, Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Također je bio svećenik, vjeroučitelj i duhovnik u samostanu. Napisao je na desetke knjiga i na stotine stručnih i znanstvenih članaka.

Djela: Pisani spomenici Požege i okolice, Povijest Katoličke crkve među Hrvatima (u suradnji s Antunom Ivandijom), Stanovništvo Požege i okolice od 1700-1950, Katolička crkva u Slavoniji za turskog vladanja

Oznake: ZJV, Buturac, Crkva

14.11.2020. u 12:19 • 1 KomentaraPrint#

petak, 13.11.2020.

Branko Lustig: filmski producent, oskarovac svjetskoga glasa


Foto: Branko Lustig

Zapisi jednog vremena: 14.11.2019.

Prije godinu dana napustio nas je rođeni Osječanin Branko Lustig. Nakon što je imao teško djetinjstvo (poslan je u koncentracijske logore i izgubio veliki broj članova obitelji u holokaustu) školovao se krajem 1950-ih godina na Akademiji za kazališnu umjetnost (Akademija dramske umjetnosti). Radio je u Jadran filmu, kao predavač i po čemu je najpoznatiji kao producent u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prije odlaska u SAD možemo istaknuti filmove u kojima je sudjelovao kao organizator snimanja, direktor filma, producent: Cesta duga godinu dana, Ne okreći se sine, Limeni bubanj

Od kraja 1980-ih godina djeluje u SAD-u gdje kao producent dobiva Emmy za seriju Ratovi za drogu, a Oscar i Zlatni globus za Schindlerovu listu. Također je kao producent i/ili direktor filma sudjelovao u filmovima Kraljevstvo nebesko, Pad crnog jastreba, Gladijator za koji je također dobio nagrade Oscar i Zlatni globus

Oznake: ZJV, Lustig, film

13.11.2020. u 17:36 • 2 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 09.11.2020.

Antun Kanižlić


Foto: Antun Kanižlić, Sveta Rožalija (Hrvatska enciklopedija)

Rođen Antun Kanižlić: pjesnik koji je propovijedao diljem međuriječja Drave i Save

Zapisi jednog vremena: 9.11.1699.

Godine 1699. kada je konačno završio dugogodišnji sukob između Habsburške Monarhije i Osmanskog Carstva (Karlovački mir 1699.) početkom je studenog rođen Antun Kanižlić. Rođeni Požežanin postao je jedan od utjecajnijih pjesnika tijekom 18. stoljeća. Još su početkom 21. stoljeća učenici upoznati s Kanižlićevim djelom Sveta Rožalija (utjecaj dubrovačkog baroka u književnosti).
Školovao se u Požegi, Zagrebu, Grazu i Trnavi. Nakon toga je djelovao kao kateheta i propovjednik u Varaždinu, Zagrebu, Požegi, Osijeku.

Djela: Sveta Rožalija; Utočište Blaženoj Divici Mariji ugodno i prijetno a nami vele koristno i potribito; Bogoljubnost molitvena na poštenje prisvete Trojice jedinoga Boga, blažene divice Marije i svetih…

Dio serijala Zapisi jednog vremena: Rođen Antun Kanižlić – serijal o zaslužnim pojedincima i događajima s prostora Slavonije, Srijema i Baranje…

Oznake: ZJV, Kanižlić, vjera

09.11.2020. u 16:10 • 1 KomentaraPrint#

Skladatelj Broadwayja i Hollywooda


Foto: Sigmund Romberg (Rosenberg)

Umro skladatelj Broadwayja i Hollywooda s prvim glazbenim koracima u Osijeku

Zapisi jednog vremena: 9.11.1951.

Godine 1951. prekinut je plodonosan život čovjeka iz slavonske Podravine koji je doživio „američki san“. Dana 9. studenog 1951. umro je Sigmund Romberg (Rosenberg). Rođen je u Nagykanizsi, a djetinjstvo je proveo u Belišću na prijelazu stoljeća. Dok nije postao poznati američki skladatelj školovao se u Osijeku i Beču. Tijekom 1920-ih i 1930-ih godina skladao je operete Princ student, Moj Maryland, Pustinjska pjesma…

Radio je i na zapadnoj i na istočnoj obali u filmskoj industriji i u kazalištu, to jest u New Yorku i u Kaliforniji. Također je imao turneje s orkestrom diljem SAD-a. Uz Sigmunda Romberga se veže i teza da je povezao bečke operete i mjuzikl.

Dio serijala Zapisi jednog vremena: Umro Sigmund Romberg – serijal o zaslužnim pojedincima i događajima s prostora Slavonije, Srijema i Baranje…

Oznake: ZJV, Romberg, glazba

09.11.2020. u 11:33 • 0 KomentaraPrint#

petak, 06.11.2020.

Bista M. P. Katančića


Foto: Bista M.P. Katančića ispred Dvorca Valpovo

Zapisi jednog vremena: Bista velikog M. P. Katančića (franjevac, pjesnik, arheolog...)
7.11.1873.

Godine 1873. postavljena je bista Matije Petra Katančića u Valpovu. Bio je franjevac, arheolog, povjesničar, kartograf, numizmatičar, pjesnik, a često ga opisuju i kao prosvjetitelja… Jednom od zadnjih „renesansnih“ ljudi Habsburške Monarhije pa i Europe kojemu je barun Gustav Hilleprand von Prandau dao napraviti i podignuti bistu još je i na druge načine odavao počast.

Možemo prenijeti jedan od oglasa iz 1873. godine (novine Narod): „Zaklada Petra Katančića Valpovčana… Da se oveliči ime i uspomena pokojnoga oko promicanja višjih znanostih, a osobito narodne književnosti toli zaslužnoga muža i čuvenoga učenjaka Petra Katančića rodom Valpovčana…“

M. P. Katančić je bio i pjesnik. Iza sebe je ostavio pjesme na hrvatskom, latinskom i mađarskom jeziku. Napisao je zbirku pjesama Fructus auctumnales (Jesenski plodovi).

Oznake: ZJV, Katančić, franjevac

06.11.2020. u 10:52 • 1 KomentaraPrint#

utorak, 03.11.2020.

Rođen Dragutin Tadijanović (pjesnik, član HAZU, slavonska Posavina)



Zapisi jednog vremena: Dragutin Tadijanović (pjesnik, član HAZU, slavonska Posavina)

4.11.1905.

Godine 1905. rođen je Dragutin Tadijanović, pjesnik, nastavnik i urednik. Rođen je u naselju Rastušje kod Slavonskog Broda. Nakon završetka studija književnosti i filozofije radio je kao nastavnik i urednik. Promovirao je kao urednik djela A.G. Matoša, S.S. Kranjčevića, V. Vidrića i drugih. Progovarao je u pjesmama o rodnom kraju, djetinjstvu, prirodi…

Djela: zbirke Lirika; Sunce nad oranicama; Blagdan žetve; Vezan za zemlju

Oznake: ZJV, Tadijanović, pjesma

03.11.2020. u 18:54 • 8 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 02.11.2020.

Hugo Borenić (skladatelj, tamburica, narodna glazba)



Zapisi jednog vremena: Hugo Borenić (skladatelj, tamburica, narodna glazba)

2.11.1907.

Godine 1907. rođen je Hugo Borenić, čovjek koji je tijekom svojeg života spojio Slavoniju, Baranju, Gradišće (Austrija). Cijeli je njegov život protkan glazbom. Skladao je za tamburaše – koncertne fantazije, uvertire, za orkestar. Također je radio kao dirigent u Bezdanu, kao i u društvima „Frankopan“ i „Lipa“ u Osijeku, nastavnik u Našicama, Osijeku…

Djela: Večernja idila; U dječjem carstvu; Oj, Osijeku dragi grade…

Oznake: ZJV, Borenić, glazba

02.11.2020. u 18:02 • 2 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< studeni, 2020 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Travanj 2021 (4)
Ožujak 2021 (11)
Veljača 2021 (8)
Siječanj 2021 (11)
Prosinac 2020 (15)
Studeni 2020 (11)
Listopad 2020 (1)
Rujan 2020 (1)
Kolovoz 2020 (1)
Srpanj 2020 (1)
Svibanj 2020 (1)
Travanj 2020 (2)
Ožujak 2020 (2)
Studeni 2019 (1)
Veljača 2019 (2)
Siječanj 2019 (1)
Prosinac 2018 (3)
Studeni 2018 (4)
Listopad 2018 (2)
Kolovoz 2018 (3)
Srpanj 2018 (1)
Svibanj 2018 (2)
Travanj 2018 (2)
Ožujak 2018 (2)
Veljača 2018 (3)
Studeni 2017 (2)
Listopad 2017 (4)
Rujan 2017 (3)
Kolovoz 2017 (2)
Srpanj 2017 (3)
Lipanj 2017 (6)
Svibanj 2017 (4)
Travanj 2017 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Šegrtski su zapisi blog o povijesti, kulturi i politici.

Možete čitati komentare i kolumne o svakodnevnim događajima, procesima i osobama koje kreiraju hrvatsku kulturu, politiku i historiografiju.

Autor

Mihael Sučić, doktorand povijesti na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Autor knjige o povijesti okoliša, ekonomskoj i socijalnoj povijesti slavonske Podravine pod nazivom Počeci habsburške Valpovštine.